DealPro Blog RoundUp- 5/16

featured-image-3255726

This week, we’re focusing on one of my favorite topics. Below, you’ll find our favorite posts on being eco-friendly, and how to save money while prepping for summer.

Fun, Frugal, & Meaningful Baby Shower Gifts I’ve always loved gift baskets as a fun way to give a present that stands out (plus baskets are great for upcycling). Find out what you should include for your next baby shower gift.

Printable Store Coupon Policies I think this can be one of the most confusing parts of couponing- figuring out different store policies on couponing. Does that store double? The one across the street triples? But only on the first 5 items? Cut throw the fine-print and find out what to look for here.

Why Do You Stockpile? A. Why would I? B. It’s a fun thing to do C. What’s stockpiling? D. Because I like to save the most money I can on my grocery bill. If you chose any option but D., you need to take a look at this.

35 Ways to Reuse Dryer Sheets Reuse a dryer sheet? Wait, 35 different ways? Yep, you read that correctly. I’m always looking for new ways to cut down on my impact on the earth, even in the smallest of ways. This is a fresh take providing some tips you probably haven’t thought about. Consider a Staycation I count myself extremely lucky to call LA home, since there’s SO much to do packed into this city. Since I can’t afford to take a vacation to Europe every few months (…or ever), I make the most of it, by checking out the shops, museums, and restaurants that surround me. If your budget is tight too, find out how you can be a tourist in your own town.

Build a Raised-Bed Garden Summer sunshine is a great time to plant a garden, but make sure you learn the best steps. It’s not a difficult process, but there’s a little more to this than simply throwing some tomato seeds across the dirt and hoping for the best. Trust me.

DIY Organic Fertilizer It may not technically be summer, but since I’m wearing a dress and sandals, I’m counting it as such. The time for backyard BBQs and kick-backs is upon us, so you’ll want to make sure you’re plants and lawn are in tip-top shape. Fortunately, this doesn’t have to mean a slew of chemicals. Making your own fertilizer is eco-friendly, and pesticide-free.

Homemade Spaghetti Sauce Tomato, tomahto though. Speaking of which… if that fertilizer’s been working well in your garden, I suggest grabbing some tomatoes and making a meal out of them. Who doesn’t love spaghetti?*

Homemade Pizza Dough Recipe While I’m not advocating that you let your kids eat pizza everyday, since it’s a vegetable (unlike Congress…), it is a fun treat every once and a while, and it becomes a lot healthier when you make it at home.

Save Money on Alcohol by Buying at the Right Time I’m guessing the right time doesn’t include 6 pm. on New Year’s Eve, or the middle of the afternoon on the 4th of July.

How To Make Your Own Whipped Cream and Butter My mom always preferred making whipped cream at home- it was a recipe that was easy to make and didn’t take too long. Not to mention the “wow” factor of actually making something that most people purchase pre-made. If you’re still afraid to tackle it, check out this blog. It has step-by-step instructions, next to pictures, making it difficult to get lost. Whipped cream topped sundaes for the kids can be a fun treat at your next party. As for the alcohol you just stocked up on for the adults? It may not need any whipped cream, but I suggest making an Irish Cream Float.

Things to Consider Before Buying an Outdoor Pool If you’ve ever purchased a car, you know that the advertised price isn’t the total cost. Once you factor in license plates, registration, and insurance, the cost can sky-rocket. As the weather starts to heat up, buying a pool may sound like a great idea. While it might be, make sure you’re fully aware of the costs involved.

Buying Generics to Save Money Are you a slave to brand name goods? Or do you buy generic whenever it’s available? If you’re saving money but using a clearly inferior product, are you really saving?

Do the Math: Basic Conversions for Figuring Unit Prices If you look closely at the price listed at the grocery store, you’ll see a “price per unit” listing. While fresh meat and other items are sold by the weight, packaged goods work a bit differently. It’s a good idea to pay attention the the cost per unit, to make sure you’re getting the best deal. I always make sure to compare the unit cost on “snack bag” sizes of something like crackers, vs. purchasing an entire box.

*Disclaimer: I hate spaghetti.

Comments (2)

Leave A Comment

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. maxfieldjoan

    2 years ago

    Today there are more people using online cash advance services to get emergency cash for their crucial financial situations. Call Cash is an online service that has been helping people who find themselves in need of cash for a sudden financial crisis and do not have the funds available.

    need quick money

    Comment
  2. santosfarmer

    2 years ago

    it is a really good website regarding loan issues, we don’t even need to go out for banks and waste our time just to get our loans passed. amrica cash

    Comment
SCRATCH DEBUG :: not set